Najdrahšie a najlacnejšie mestá na svete

Je to prvýkrát, čo tri mestá zdieľajú špičkové miesto v 30-ročnej histórii ročného prieskumu Economist Intelligence Unit, ktorý porovnáva ceny v 133 mestách na celom svete.
Francúzske hlavné mesto, ktoré sa minulý rok umiestnilo na druhom mieste, je jedným zo štyroch európskych miest v prvej desiatke.
Potom sleduje, či sa ceny zvýšili alebo znížili porovnaním so životnými nákladmi v New Yorku, ktorý sa používa ako referenčná hodnota.

francie

Porovnanie účesov
Autor správy Roxana Slavcheva povedal, že Paríž patrí od roku 2003 medzi top 10 najdrahších miest a je „mimoriadne drahý“.
„Iba alkohol, doprava a tabak ponúkajú v porovnaní s inými európskymi mestami hodnotu za peniaze,“ povedala.
Priemerné náklady na účes ženy, napríklad, stojí $ 119.04 (£ 90) v Paríži, v porovnaní s $ 73.97 v Zürichu a $ 53.46 v japonskom meste Osaka.
"Európske mestá majú tendenciu mať najvyššie náklady v kategóriách domácností, osobnej starostlivosti, rekreácie a zábavy – pričom Paríž je v týchto kategóriách dobrým zástupcom – možno odráža vyššie prémie na diskrečné výdavky," uviedla Slavcheva.

Najdrahšie mestá na svete
1. Singapur (Singapur)
1. Paríž (Francúzsko)
1. Hongkong (Čína)
4. Zürich (Švajčiarsko)
5. Ženeva (Švajčiarsko)
5. Osaka (Japonsko)
7. Soul (Južná Kórea)
7. Kodaň (Dánsko)
7. New York (USA)
10. Tel Aviv (Izrael)
10. Los Angeles (USA)

Inflácia a kolísavé menové výkyvy prispeli k zmenám v tohtoročnom rebríčku, pričom miesta ako Argentína, Brazília, Turecko a Venezuela zaznamenali prudký pokles ich životných nákladov.
Caracas vo Venezuele, kde sa v minulom roku inflácia priblížila k 1 000 000%, nútila vládu, aby spustila novú menu, bola v tohtoročnom prieskume zaradená medzi najlacnejšie mesto.
Cena šálky kávy v hlavnom meste Caracasu sa zdvojnásobila na 400 bolívárov (0,62 USD; 0,50 GBP) v priestore len jedného týždňa minulého decembra podľa agentúry Bloomberg. Damašek v Sýrii bol zaradený na druhé najlacnejšie mesto na svete.
Jednotka Economist Intelligence Unit uviedla, že „rastúci počet miest“ sa stáva lacnejším kvôli vplyvu politického alebo ekonomického narušenia.

penízhe

10 najlacnejších miest na svete
1. Caracas (Venezuela)
2. Damašek (Sýria)
3. Taškent (Uzbekistan)
4. Almaty (Kazachstan)
5. Bangalore (India)
6. Karáči (Pakistan)
6. Lagos (Nigéria)
7. Buenos Aires (Argentína)
7. Chennai (India)
8. New Delhi (India)