Prečo si vybrať kotol na drevo?

Pokiaľ rozmýšľate nad novým vykurovacím telesom a máte prístup k dostatočnému množstvu dreva, potom je pre vás výbornou voľbou kotol na drevo. Ide o splyňovací kotol, ktorý produkuje obrovské množstvo tepla a jeho účinnosť je až 85-90%. Pracuje na princípe spaľovania dreva, kedy sa vytvorí drevoplyn, ktorý sa taktiež v ďalšej fáze spaľuje a aj napriek tomu nezostávajú veľké zvyšky. Na rozdiel od klasických roštových kotlov na drevo, v tomto prípade stačí prikladať drevo približne tri krát denne. Nato aby drevo optimálne preháralo, je do spaľovacej komory vháňaný vzduch. Odťahový ventilátor zabezpečuje odvod vzniknutých spalín do komína, jeho úlohou je zamedziť nepríjemnému zadymeniu miestnosti počas prikladania dreva.
 kotel na dřevo

Výber paliva

Využívajú sa drevené polená v dĺžke od 30 do 50 cm, niektorí odporúčajú kúriť polenami, ktoré sú dlhé 100 cm, tzv. metrovica. Aby bolo kvalitné splyňovanie paliva je závislé od vlhkosti, ktorá by mala byť maximálne do 25%. Výkon kotla sa odvíja od veľkosti domu a jeho kvality zateplenia. Do domu s 150 m2plochy, je potrebný kotol s výkonom 15-25 kW, za týchto podmienok sa spotrebuje približne 12 m2paliva.
Kotol na drevo je z vysoko kvalitných materiálov. Výhodou je jednoduchý konštrukcia, ktorá pozostáva s prikladacej a spaľovacej komory, odolnej žiarobetónovej trysky a dohorievacej keramiky, rúrového výmenníka a minerálnej izolácie. Vnútornú časť tvorí kotlový oceľový plech. K výhodám kotlu na drevo patrí vysoká spoľahlivosť, nízka spotreba dreva, nenáročná obsluha, bezprašná prevádzka, spaľovanie tvrdého a mäkkého dreva, veľká komora kde sa prikladá drevo, malé množstvo odpadu a nastavenie čerpadla a ventilátora.
 

Ako si vybrať ten najlepší kotol na drevo

 

Financie

V súčasnosti je kotol na drevo investíciou na viac ako 15 rokov, preto treba zvážiť viacero kotlov tak, aby ste vybrali čo najlepšie. Existujú kombinované kotly, ktoré sú schopné využívať viac druhov tuhého paliva. Na druhej strane pokiaľ to nevyužijete, je zbytočné utrácať peniaze navyše.
Priestorové možnosti: Určité kotly majú dostatočne veľký zásobník na to, aby zvládli bez prikurovania kúriť aj osem dní.

palivové dřevo

Montáž a záručný servis

V niektorých prípadoch vám prinesie predajca kotol a samotnú montáž nechá na vás. Preto je dôležité pred kúpou myslieť nato aby ste mali zabezpečenú montáž a samozrejme na servis (záručný a pozáručný)