Biznisman Buffett hľadá britskú investíciu napriek Brexitu

Americký investičný guru povedal, že by chcel, aby jeho firma, Berkshire Hathaway, bola známejšia cez Atlantik.
 
"Dúfame, že sa nám podarí uzavrieť dohodu vo Veľkej Británii a / alebo v Európe, bez ohľadu na to, ako Brexit vyjde," uviedol miliardár na svojom výročnom zasadnutí akcionárov.
 
"Mám pocit, že to bola chyba," povedal o britskom hlasovaní odísť.
 
Avšak dodal: "Nezničia moju chuť k jedlu v najmenej veľkej akvizícii vo Veľkej Británii."

raut
 
Pán Buffett, známy ako "Sage of Omaha", je predsedom a výkonným riaditeľom spoločnosti Berkshire Hathaway, ktorá vlastní desiatky amerických akcií.
 
Spoločnosť v sobotu oznámila zisk v prvom štvrťroku vo výške 21,7 mld. USD (16,5 mld. GBP), čo predstavuje výrazné zlepšenie oproti minuloročnej strate v prvom štvrťroku vo výške 1,1 mld. USD.
 
Potravinové strasti
To však neodzrkadľuje výkon jednej z jej nepríjemnejších investícií, 26,7% podiel v potravinárskom gigante Kraft Heinz, ktorý zatiaľ nevykonal svoje štvrťročné výsledky s Komisiou pre cenné papiere a burzy USA.
 
Kraft Heinz oznámil stratu vo výške 10,2 mld. USD za rok 2018 v dôsledku náznakov, že dopyt spotrebiteľov po spracovaných potravinových výrobkoch klesá. Berkshire zároveň zapísal hodnotu svojho podielu o 3 mld.
 
Analytici poukazujú na neschopnosť potravinárskej firmy investovať do svojho portfólia značiek a dôraz na znižovanie nákladov ako na faktory, ktoré prispeli k jej ťažkostiam.
 
Na sobotňajšom stretnutí pán Buffett uviedol, že sa stále zaviazal k firme, ktorá vznikla v roku 2015 zlúčením spoločností Kraft Foods a HJ Heinz.

most
 
V tom čase Heinz vlastnili spoločne Berkshire Hathaway a brazílska investičná spoločnosť 3G Capital.
 
Pán Buffett povedal, že vedenie spoločnosti 3G, ktoré je zodpovedné za každodenné fungovanie potravinárskej spoločnosti, sa darilo operačne.
 
Povedal však, že prevzatie Kraftu sa ukázalo ako nákladné, a dodalo: „Môžete investovať do zlého obchodu tým, že budete platiť príliš veľa.“