Jednoduché kroky k dosiahnutiu ekologickej domácnosti

Upratovanie

Na upratovanie bytu používajte iba ekologické čistiace prostriedky. Nebojte sa vysokej ceny. Keďže sa dnes už nejedná o žiadnu novinku, stoja podobne ako tie klasické. Niektoré sú dokonca i lacnejšie. Môžete samozrejme nájsť aj pomerne drahé produkty. Základom je, aby ste si prečítali ich zloženie. Ak majú byť naozaj ekologické, nesmú obsahovať žiadne chemické látky.

zeleň

Druhou možnosťou je prestať používať čistiace prostriedky úplne a nahradiť ich čisto prírodnou alternatívou. Ocot, soľ, sóda bikarbóna a citrónová šťava. Z týchto štyroch surovín si viete pripraviť prostriedok na pranie, umývanie riadu, dlážky i okien.

Materiály

Medzi ekologické materiály nepatrí iba drevo. Do tejto kategórie zaraďujeme všetko, čo je v prírode rozložiteľné. Ide teda o bavlnu, vlnu, plsť, korok, či kameň. Ak túžite po ekologickej domácnosti, snažte sa o to, aby väčšina nábytku i doplnkov, bolo vyrobených práve z týchto materiálov. Vyhnite sa najme plastom. Tie používame najčastejšie v kuchyni, poprípade kúpeľni. Nahraďte ich sklenenými a keramickými výrobkami. Aj keď sa v prírode nerozložia, sú veľmi dobre recyklovateľné.

tkanina

Odpad

Separovanie odpadu, by malo byť samozrejmosťou v každej domácnosti. Ak hovoríme o tej ekologickej, tak ide asi o tú prvú vec, ktorú musíte robiť. neseparujte však iba klasické odpady, teda plast, kovové obaly, papier a sklo. Naštudujte si kde patria i ostatné, menej bežné materiály. Najlepšie informácie získate priamo na zbernom dvore. Všetok rozložiteľný odpad, by ste mali kompostovať. Ak túto možnosť nemáte, vyhľadajte vo svojom okolí kontajnery určené na biologicky rozložiteľný odpad.

Kozmetika a šatstvo

Tieto dve veci síce nepatria bezprostredne k domácnosti, sú však jej súčasťou. Ak teda chcete prírode trochu uľaviť siahnite po prírodnej kozmetike. Oblečenie si vyberajte podobne ako ostatné textílie v dome, čiže z rozložiteľných materiálov, ako je bavlna, vlna, alebo plsť.