Potreby vášho záchodového potrubia – čo mu škodí a čo s tým robiť

Ruku na srdce, koľkí z vás aspoň raz nevyhodili do toalety niečo, čo tam v konečnom dôsledku vôbec nepatrí. Pokazený obed, olej z panvice, vlhčené obrúsky, tampóny. Čo sa deje po spláchnutí, nás zvyčajne veľmi nezaujíma. Poviete si – dobre, ale veď všetko sa rozloží vo vode alebo maximálne niekde odfiltruje. Málokto ale pravdepodobne videl celý proces spracovania odpadu od toalety až po čističku odpadových vôd na vlastné oči. V opačnom prípade by ste možno boli viac motivovaní správať sa zodpovednejšie aj na záchode.

Zachod

Poďme sa pozrieť napríklad na také vlhčené obrúsky. Tie sa často tiež používajú namiesto toaletného papiera. Po danom použití je viac menej divné hodiť ich do koša. A tak putujú do záchodovej misy. Čo sa ale stane? Zloženie obrúska je iné ako u papiera. Musí byť odolnejší proti pretrhnutiu a rozmočeniu a určite nie je uspôsobený na to, aby sa rozložil v kanalizácii. Jedine v čističke odpadových vôd majú mechanizmy, ako sa popasovať s takýmto druhom odpadu. Ale kým sa tam obrúsok dostane, musí prejsť dlhú cestu. A niekedy do čističky ani nedorazí. Ak sa medzitým zachytí v potrubí. Toto pre kanalizáciu nie je vôbec dobré znamenie. Akýkoľvek tuhý odpad, hromadiaci sa v kanalizácii, predstavuje riziko. A to vo forme zablokovania kanála, prípadne jeho poškodenia a roztrhnutia. Tak sa všetok odpad dostáva aj do okolitého prostredia. Kapitola sama o sebe sú kuchynské oleje. Ľahko sa totiž nalepia na kanalizačné potrubie a následne na seba zachytávajú ďalšie nečistoty. A pritom oveľa užitočnejšie je použitý olej odovzdať do zberných surovín na recykláciu.

Do záchoda zjednodušene patrí hlavne to, čo prirodzene vyprodukuje naše telo. Kanalizačný systém trochu preceňujeme. Na mnohých miestach existuje potrubie, ktoré bolo kladené niekedy za čias minulých, kedy tam pravdepodobne ešte nežilo toľko ľudí ako dnes. Nápor na kanalizáciu je dosť veľký, okrem splaškov musia „stráviť“ odpad z drezov, pračiek, dažďovú vodu z ulíc…

Potrubie

Prevencia je lepšia ako samotná havária na potrubí. Keďže ale nikto nie je dokonalý, niekedy proste len použijeme viac toaletného papiera a bum, záchod je zapchatý a nič nepomáha. Nechceme maľovať čerta na stenu, ale je dobré mať vtedy poruke skúseného inštalatéra. Pre všetkých, ktorí práve potrebujú krtkovanie v Bratislave – to znamená tí Bratislavčania, ktorí si nevedia rady so zablokovaným potrubím – je tu pre vás AB-Krtkovanie. Prvá pomoc pre akékoľvek neduhy vašich kanalizácií, odpadov, odtokov. Bez skrytých poplatkov a čo je najlepšie, bez poplatku za dopravu. Jednoducho, lacnejšie krtkovanie v Bratislave nenájdete.