Vodeodolnosť topánok a membrány


Membránaje tenký útvar, ktorý sa vyznačuje polopriepustnosťou. Umelé membrány bývajú vodeodolné, vetruvzdorné a v neposlednom rade priedušné. Najznámejšie membrány sú vyrobené z kopolymérov alebo klasických polymérov.
Podľa štruktúry rozoznávame dva typy:

boty

  1. Hydrofóbne (porézne)– napr. Gore-Tex®

Membrány vyrobené z týchto materiálov nie sú schopné nasať vodu. Trik je v miliónoch mikrokapilár. Každá jedna kapilára je približne dvadsať tisíc krát menšia než je molekula vody – v praxi to znamená, že kvapky vody neprejdú cez túto membránu dovnútra topánky. Napriek tomu však dokážu “dýchať” a prepustiť molekuly vodnej pary preč z topánky. Voda v plynnom skupenstve ( v našom prípade pot z nôh) je sedemsto krát menšia, než je ktorákoľvek kapilára v topánke. Bonusom je tiež takzvané labyrintové usporiadanie pórov v topánke tak, že sa stávajú skoro nepriechodnými pre vietor.
Netreba zabudnúť na fakt, že porézna membrána nie je sto percentne nepremokavá. Ak sa dodržia určité špecifické podmienky, tak cez ňu môže preniknúť aj voda v kvapalnom skupenstve. Faktory ovplyvňujúce vodeodolnosť a životnosť membrány sú čistota pórov a tlak, ktorý kvapalná voda vyvíja.

sportovní obuv

  1. Hydrofilné (neporézne)– napr. Sympatex®

Membrány sú vyrobené z materiálov, ktoré dokážu nasať vodu nie len v plynnom, ale aj v kvapalnom skupenstve. Oproti poréznym membránam fungujú na princípe difúzie. Difúzia je dej, pri ktorom sa vyrovnáva tlak vodnej pary na vzájomným pôsobením jednotlivých molekúl. To znamená, že plynné molekuly potu migrujú z vnútra topánky von a naopak dovtedy, kým sa tlak na oboch stranách nevyrovná.
V porovnaní s prvým typom membrán sú neporézne dlhotrvácejšie a omnoho menej náchylné na poškodenia. Nevýhodou je o čosi nižšia paropriepustnosť. Fyzické testovanie dokázalo, že hydrofilné membrány lepšie fungujú pri teplotách tesne nad bodom mrazu.

Práve kvôli tomu, že sú membrány samy o sebe náchylné na poškodenie, zvyknú sa buď strojovo laminovať na inú textilnú vrstvu, alebo sa voľne zavesiť medzi spodnú a vrchnú kryciu vrstvu látky. Z technického hľadiska rozoznávame až tri druhy laminácie, a to dvoj, troj a dva a pol vrstvový laminát. Než sa rozhodnete pre akýkoľvek typ membrány, nezabudnite ju doma najskôr otestovať.