Výhody bezpečnostných okien

Bezpečnosť a zdravie stavebných materiálov a prvkov, ktoré si vyberáme do našich príbytkov, za účelom zvýšenia kvality života, stále stúpa. Prívlastok bezpečnostné sa rozširuje na viac a viac objektov, či už sú to stavebné otvory (okná, dvere) alebo systémy. Aké sú bezpečnostné sklá https://lmmont.sk/sklenene-realizacie/casto-kladene-otazky/ v okenných otvoroch obytných budov ale ešte nie sú tak časté ako napríklad dvere. Táto varianta sa viac používa pri administratívnych typoch budov, predajní, bánk a služieb.

moderné okno

Pričom existujú ESG sklá, čo znamená, že pri rozbití vznikne mnoho črepov, ktoré nepredstavujú riziko zranenia. Je to tvrdené (kalené) sklo, ktoré sa vyrába zahriatím na vysokú teplotu a následným schladením, čo mu dodáva vyššiu odolnosť voči rozbitiu a lepšie tak reaguje na zmeny teploty. Podobné ale kvalitou o niečo nižšie je TVG sklo, ktoré sa vyrába taktiež tepelnou úpravou ale pri rozbití sa rozpadne na väčšie kusy.
Ďalším typom sú VSG sklá, ktorých črepy pri rozbití zostanú priľnuté na špeciálnej PVB fólii. Tento typ sa označuje za kvalitnejší a vzniká spojením viacerých sklenených tabúľ spolu s aplikovaním fólie, ktorá nedovolí vniknutiu predmetu, či osoby. Vďaka vyššej bezpečnosti sa používa aj na sklenené stropy a schody, výklady obchodov alebo napríklad prepážky na pošte, či v banke.

Ďalej záleží na vašom výbere a prioritách. Ak je cieľom ochrániť zdravie v interiéri, volí sa vnútorná bezpečnostná sklená tabuľa. Naopak, ak ide o miesto so zvýšeným rizikom vniknutia nežiaducich osôb, je vhodné izolačné trojsklo s exteriérovou bezpečnostnou tabuľou.
Existuje aj obojstranná možnosť – umiestnenie dvoch tabulí bezpečnostného skla v jednom okennom otvore.

sklo budova

Ak teda vlastníte súkromný obytný objekt s väčšími okennými plochami, alebo objekt administratívneho typu, v rámci bezpečnosti je viac ako vhodné zvážiť tieto špeciálne bezpečnostné sklá.