5 spôsobov ako začať nový život (s minimom peňazí)


V snahe využiť potenciál nového začiatku čo najviac, v prvom rade začnite s tým, že si vytvoríte zoznam cieľov a budete sa ho držať:
 
1) Ujasnite si prečo začínate odznova. Porozmýšľajte nad tým, či je za tým nevyhnutnosť alebo iba obyčajná túžba skoncovať zo starým životom.

žena
 
V prípade nevyhnutnosti je dôležité zistiť aké zlepšenie od nového začiatku očakávate.
Ak sa rozhodujete na základe túžby, potom starostlivo zvážte ako by mal váš ideálny život vyzerať.
Napríklad ak začínate nový život pretože potrebujete získať odstup od negatívne naladených rodinných príslušníkov, zahrňte do svojho plánu obmedzenie kontaktu s nimi.
V prípade nového začiatku z dôvodu, že vám chýba vzrušenie a spestrenie vo všedných dňoch by ste možno mali zvážiť pobyt v cudzej krajine alebo inej kultúre.

změna
 
2) Urobte si predbežný prieskum než začnete život v novom meste či krajine. Najlepší spôsob ako začať s nízkym rozpočtom je hľadať miesta kde sú lacné podnájmy, nízke náklady na život a dostupné pracovné príležitosti.
 
3) Rozhodnite sa s kým zostanete v kontakte. Urobte si zoznam priateľov a príbuzných a určte si kto vo vašom živote zotrvá a kto nie. Napríklad ak sa snažíte vypracovať nejaký plán sporenia a máte príbuzného, ktorý má na vás zlý finančný vplyv potom by ste sa rozhodne mali v budúcnosti vyhnúť interakcii s ním.
 
4) Spíšte si dokopy zoznam dlhov a vytvorte plán úspor. Zoberte si kus papiera a zapíšte si všetky podrobnosti týkajúce sa vašich dlhov vrátane požadovaných súm, dátumov splatnosti a úrokov. Toto vám umožní zistiť, ktoré dlhy potrebujete vyplatiť ako prvé a ktoré môžu počkať. Súčasne si vypracujte aj plán úspor. Aj keď začínate od piky a nemáte žiadne peniaze vždy je lepšie mať jasnú víziu ako naložíte s hotovosťou ak ju mať budete. Vaším cieľom by mal byť odklon od životného štýlu, ktorý zahŕňa život „od výplaty do výplaty“.

přestávka
 
5) Naberte inšpiráciu.Viac hláv, vždy viac vie. Povedzte svojmu okoliu o svojich plánoch a zistite či vaši blízki nemajú nejaké nápady. Ak vám však ponúknu pomoc, dobre zvážte či ich ponuku prijmete. Ide predsa o vybudovanie vašej nezávislosti. Buďte otvorení názorom ale zachovajte si svoj vlastný bezpečný priestor.