Aké auto si mám kúpiť?

Tak či onak, predajca je vám vždy k dispozícii. Ukážeme vám, čo môžete očakávať od prvotných rozhodnutí, ako sú tie, či sa rozhodnúť medzi novým alebo ojazdeným autom, benzínom alebo naftou, hybridom alebo elektromobilom a poradíme vám dokonca aj s voľbou tak jednoduchou, ako je štýl karosérie.

bmw
 
Nové alebo ojazdené?
Váš rozpočet pravdepodobne bude zohrávať veľkú úlohu pri vašom rozhodovaní, ale stojí za to pripomenúť, že obe varianty majú svoje výhody. Kúpa nového auta vám prinesie úžitok v podobe záruky výrobcu. Tiež si môžete vybrať auto, ktoré presne zodpovedá vášmu vkusu a potrebám, ale nezabudnite, že v dlhodobom horizonte pravdepodobne stratíte viac peňazí, ako keby ste si kúpili auto ojazdené, a to z dôvodu poklesu hodnoty.
Ojazdené autá majú svoje vlastné výhody. Ojazdené auto bude takmer vždy lacnejšie ako jeho nové ekvivalenty a pokles jeho hodnoty sa vás už až tak týkať nebude. Auto si môžete vybrať buď v bazáre alebo kúpiť cez inzerát od súkromnej osoby.
 
Benzín, nafta alebo alternatívne palivo?
Druh paliva by mal byť ďalším aspektom vášho nákupu. Zatiaľ čo niektoré autá sú k dispozícii len ako dieselové, napríklad BMW X3, väčšina výrobcov ponúka tak benzínové ako aj naftové motory, a čoraz viac idú do popredia hybridné a elektrické modely, ktoré môžu byť vynikajúcou voľbou, a to najmä vtedy, keď veľa jazdíte po meste. Benzín je vhodný na kratšie trate, zatiaľ čo nafta sa hodí skôr na dlhšie vzdialenosti.

suv
 
Štýl karosérie
Pred dvadsiatimi rokmi bola voľba štýlu jednoduchá – na výber ste mali hatchback na dlhšie trasy, estate pre objemný náklad a sedan pre všetkých ostatných. V súčasnosti výrobcovia ponúkajú autá navrhnuté v životnom štýle. Napríklad crossovery predefinovali SUVčka a hatchbacky, aby uľahčili život mnohým ľuďom. V každom prípade si musíte zvážiť aké veľké auto potrebujete, aký tvar vám vyhovuje a pod.