Líška mení kožuch, nie spôsoby

Líška hrdzavá, (staršie nazývaná líška obyčajná) obýva viac ako 90 percent územia Slovenska a to od nížin až po vysokohorské oblasti. Práve preto sa už väčšina ľudí s týmto pôvabným zvieraťom pravdepodobne stretla.
Líška síce patrí medzi psovité šelmy, avšak najmä svojim správaním, pripomína skôr mačku. Na rozdiel od jej najbližších príbuzných, teda vlkov, šakalov a psov, žije i loví sama, čo je typické práve pre mačkovité šelmy. Okrem toho, vyhľadáva potravu v noci a dokáže vyliezť na strom i skalu. Vďaka obratnosti je líška špičkový lovec. Je schopná uloviť zajaca, bažanta, jarabicu, dokonca sŕňa.
Preto je vnímaná ako škodná a jej odstrel je povolený počas celého roka. Hlavnú zložku jej jedálnička však tvoria drobné hlodavce ako hraboše, myši, alebo krtkovia. Preto, je naopak i veľmi užitočným tvorom, keďže denne zožerie približne 50 kusov týchto živočíchov. Nepohŕdne ani zdochlinami, odpadkami, vajcami vtákov, alebo žabami. Podstatnú časť jej potravy tvoria tiež rastliny a plody.

liška
 
Líška je nesmierne prispôsobivý tvor, čo môže byť jedným z dôvodov, že je často označovaná za prefíkanú. Všeobecne platí, že sa udomácni kdekoľvek, kde je potrava a to i v tom prípade, že sa nachádza v bezprostrednej blízkosti ľudského obydlia. Napríklad vo forme odpadkov. Preto nie je stretnutie s líškou na mestskom sídlisku ničím zvláštnym.
Taktiež si veľmi rada pochutí na chovanej hydine, ku ktorej sa dostane i cez tú najmenšiu škáru v kurníku, alebo pletive.

zrzavá liška
 
 Líščia ruja sa nazýva honcovanie. To prebieha v januári až februári, kedy zvyknú byť roztúžené líšky dosť hlučné. Presnejšie povedané, hlučnejšie ako inokedy. Škála ich hlasu sa totiž pohybuje v rozsahu až piatich oktáv a dokážu vydávať viac ako 10 rôznych samostatných hlasových prejavov (niektoré zdroje uvádzajú dokonca viac ako 20). Približne po dvoch mesiacoch samica v brlohu vystlanom vlastnou srsťou z brucha, porodí 3 až 8 mláďat, o ktoré sa stará do konca leta. Potom ide každý svojou cestou. Zaujímavosťou je, že často osídli opustený noru po jazvecovi, čím si taktiež uľahčuje prácu.