Ako si vybrať správnu kancelársku stoličku, aby vás nebolel chrbát

Mnohí z nás sedia v práci za stolom celé hodiny. Tým sa ohrozuje zdravie vášho tela (najmä chrbtice). Z tohto dôvodu si musíte vybrať tú najlepšiu stoličku, na ktorej budete sedieť celé dni. Pri nákupe nesmiete zabudnúť na niekoľko kritérií. Poradíme vám, ako si najlepšie vybrať, aby ste mohli pohodlne sedieť a neničili si chrbticu.

Výber stoličky podľa času sedenia

Najdôležitejším parametrom je čas sedenia. Kancelárska stolička na sedenie do 8 hodín môže mať základnú mechaniku. V tomto prípade je dôležitý najmä vzhľad. Ak chcete pri práci sedieť 8 hodín, vyberte si stoličky s podrúčkami a ergonomickými prvkami. Pri sedení dlhšom ako 8 hodín denne musíte mať aj opierku hlavy, podrúčky, dynamický mechanizmus, bedrovú opierku a ergonomický tvar.

kancelářská židle

Výber stoličky podľa mechaniky

Mechanika hojdania je základná. Kancelárske lekárske stoličky musia mať synchrónnu alebo asynchrónnu mechaniku. Prvá je ideálna na veľmi dlhé sedenie a automaticky sa prispôsobí vášmu telu. Druhá možnosť je najvhodnejšia pre kanceláriu, kde tiež sedíte mnoho hodín.

Nezabudnite na to pri nákupe!

Pri nákupe musíte myslieť aj na nosnosť, rozmery a pohodlie. To platí pre stoličky pre deti aj dospelých. Na krátkodobé sedenie sa vám bude hodiť barová stolička, na ktorej radi relaxujete. Z hľadiska ďalších kritérií sa zamyslite nad celkovým dizajnom. Kovová konštrukcia má vždy zaručenú dlhšiu životnosť, ale pravdepodobne za ňu zaplatíte o niečo vyššiu cenu ako za plastovú variantu.
Prítomnosť opierky na ruky, podrúčky a pohodlného sedadla vám veľmi pomôže pri dlhodobej práci alebo hraní hier. Pre pohodlie pri jedle sa hodí biela alebo čierna barová stolička. Pri každej stoličke vás bude zaujímať aj poťah a možnosti jeho údržby. Nakoniec sa pozrite na kolieska. Niektoré sú len plastové, iné sú bez koliesok alebo s pogumovanými kolieskami, ktoré nepoškriabu podlahu. Širokú ponuku kancelárskych, ale aj konferenčných stoličiek či jedálenských stoličiek nájdete na www.hawaj.sk.