Ako založiť záhradné jazierko za menej ako 50 eur

Jazierko na záhrade, to bol vždy môj sen. Tak som si povedal, že si ho aj splním. Známy mi upozorňovali na to, že sa nejedná o lacnú záležitosť a že aj starostlivosť, ktorej sa v budúcnosti nevyhnem, niečo stojí. keďže som dostatočne tvrdohlavý na to, aby som všetkým dokázal, že nemajú pravdu, rozhodol som sa, že si svoje jazierko postavím maximálne za päťdesiat eur. Podarilo sa a v nasledujúcich riadkoch sa môžete dozvedieť i to, ako.

leknín
 
Začíname kopať
 
Na začiatok som si vykopal jamu, teda moje budúce jazierko. Z toho čo som sa dozvedel, sa neoplatí ho robiť príliš malé, pretože vám v ňom veľmi rýchlo zozelenie voda a nebude vám na nič. V mojom prípade som vykopal jamu s rozmermi 1,5 X 1,5 metra. Tvar je len na vás, ja osobne som zvolil „nepravidelný“ kruh.
V strede bola moja jama hlboká asi meter a pol a smerom ku krajom sa jej hĺbka zmenšovala. Skončil som asi pri dvadsiatich centimetroch. Neskôr sa dozviete prečo.
 
Aby vám voda „ neutiekla“
 
Svoju jamu musíte zakryť špeciálnou fóliou na jazierka. To je v podstate jediná investícia, ktorej sa nevyhnete. Nie je ale nejako extrémne drahá. Za meter štvorcový som zaplatil okolo troch eur. Na spomínanú jamu 1,5 krát 1,5 metra som potreboval približne tri metre štvorcové, pretože ako som spomenul jej stred bol hlbšie ako kraje. Navyše musíte počítať aj s tým, že by mala okraje jazierka presahovať aspoň o dvadsať centimetrov.
 
Čo ďalej
 
Po tom, ako som dokončil tieto dve etapy, už stačilo na dno jamy nasypať jemnejší štrk. Ten som si nanosil z jedného miesta v blízkosti potoka. Okraje jazierka som obložil väčšími kameňmi z lesa, no a nakoniec som ho naplnil vodou.

jezírko
 
Aby vám nezozelenela voda
 
Náklady spojené s údržbou som riešil veľmi ľahko. Na kraje jazierka, kde bola hĺbka vody len spomínaných dvadsať centimetrov som nasadil rastliny, ktoré sú určené vyslovene na filtrovanie vody. Jednou z nich bolo menšie rákosie a názvy tých ostatných si nepamätám, ale keď sa opýtate v záhradníctve, určite vám poradia. Rastliny ma vyšli asi na tridsaťpäť eur. úlohu som teda splnil a dúfam, že som inšpiroval aj vás.