Bez plienky od narodenia

Pre niekoho je odplienkovanie dieťaťa celá veda, iný si z toho ťažkú hlavu nerobí. Osvedčené sú klasické metódy, ako je postupné priúčanie dieťaťa na nočník od 6 mesiacov alebo naopak, počká sa kým je dieťa pripravené a samo sa pýta. Vovšeobecnosti je dieťa schopné vedome zadržať nahromadený moč až od 18 mesiacov.

miminko

Bezplienková komunikačná metóda.
Na rozdiel od ostatných metód sa s „odplienkovaním“ začína prakticky hneď po narodení bábätka. Názov je trochu zavádzajúci, keďže táto metóda sa dá praktizovať s plienkou aj bez, iba cez deň alebo aj v noci, prípadne sa deťom na prechádzky dávajú plienky. Podstatný je prirodzený prístup, úspechom a neúspechom neprikladať príliš veľký význam a hlavne si nájsť systém, ktorý rodine vyhovuje.
Niektoré mamičky sa domnievajú, že bezplienková metóda je akýsi nový experiment ako sa starať o dieťa od narodenia. Je to však celkom bežná súčasť starostlivosti o dieťa napríklad v Afrike, Ázii alebo Južnej Amerike, ktorá sa ako alternatíva dostala v posledných rokoch aj k nám.  

batole

Výhody tejto metódy:
·         Šetrí sa životné prostredie a aj peňaženka, keďže sa nepoužívajú jednorazové plienky, ktorých rozklad sa uvádza v stáročiach. Látkové plienky sú určite ekologickejšie, avšak nároky na elektrickú energiu nie sú malé.
·         Šetrí sa detská pokožka, keďže sa predchádza zapareninám.
·         Prirodzene sa prehlbuje puto medzi matkou a jej dieťatkom.
·         Nie je potrebná prakticky žiadna výbava, stačí nočník alebo podobná nádoba, vhodné je aj umývadlo.

Signály a komunikácia
Bábätko už od narodenia dokáže vydávať jasné signály, že ide vykonať potrebu. Ak im matka porozumie, stačí dieťatko rozbaliť a položiť ho nad vhodnú nádobu. Kým matka ešte nedokáže tieto signály rozpoznať, môže si pomôcť tak, že bude dávať dieťatko nad nočník ihneď po zobudení a po najedení. Práve vtedy má zvyčajne väčšina deti potrebu vyprázdniť sa, nakoľko inštinktívne nechce ležať vo svojich výlučkoch. Po čase, ak je rodič dostatočne vnímavý, dokáže tieto signály postrehnúť a umožní dieťatku aby sa vyprázdnilo. Môže ísť o mrnčanie alebo grimasy, prestávky pri dojčení, bábätká sa nervózne mrvia alebo naopak, prestanú sa hýbať. Signály sa vekom menia. Matka si postupne s bábätkom vytvorí nejaké znamenie, môže to byť slovo alebo aj zvuk (pšš, sss a podobne), aby dieťa vedelo, že môže vykonať potrebu.

Bezplienková metóda si vyžaduje veľa trpezlivosti a preto asi nie je vhodná pre každého. Mamička musí byť neustále bábätku nablízku, aby mohla dostatočne odsledovať jeho signály. Vhodné je napríklad nosenie dieťaťa v šatke či nosiči, matky sú vtedy s dieťatkom úzko prepojené a ľahko dokážu vycítiť jeho potreby.