Cena tovaru

Pri  cenách za niektoré výrobky sa nestačíme čudovať ako rýchlo rastú. Pochopím, že ak raz príde ľadovec a zničí v zárodku plody v istej časti krajiny, tak to tam vyženie ceny hore.
Búrky, krupobitie, prízemné mrazíky ale predsa nie sú celoslovenské ! Nárast cien ale taký je.
Prekvapuje ma každý deň nízka cena chleba, rožkov v porovnaní so západnými krajinami  . Ceny  iných druhov pečiva- „pľundry, švajčiarky“-  sa mi naopak zdá byť vysoká.trřnice se zeleninou.jpg
Škorica alebo lekvár či mak v nich sú veľmi  skromne dávkované.
Pod cenu sa ale podpisuje :

  • Vstupné suroviny- múka, mlieko, vajcia, pochutiny
  • Energie všetkého druhu- elektrika, plyn, voda
  • Mzdy pracovníkov vrátane všetkých povinných príplatkov
  • Odvody za zamestnancov

 To je ale iba časť balíka, ktorá sa podpisuje pod tvorbu ceny výrobku. Treba započítať aj pomernú časť platu  administratívnych pracovníkov, údržbárov, vrátnikov, dopravcov, upratovačiek.  Okrem toho do ceny idú náklady na papier, toaletný papier, čistiace a dezinfekčné prostriedky….
Proces výpočtu je teda zložitý. Všetci chceme na jednej strane mať všetko lacné a na strane druhej chceme zarábať stále viac a viac.trhy.jpg

  • Logické je, že sa to nedá !

 Všetko je to pochopiteľné, no môj rozum nechápe , prečo stúpla cena  napríklad čerešní o ktoré doposiaľ nikto nemal záujem ? Ako im stúpli náklady na údržbu stromu ?
Ak si zoberieme, že za kilogram čerešní máte dať 4€ a za rohlík ani nie 10 centov, tak mi rozum stojí.
Kolobeh prvotných vstupných materiálov do rožka a nočná pracovná sila zamestnanca predsa musia stáť viac ako ošetrenie ovocného stromu a nazbieranie čerešní.

  • Nekúpila som ich veľa- nech im zhnijú, keď nemajú mieru zisku !

 Ak by sme postupovali všetci takto, potom by sme s veľkou pravdepodobnosťou prinútili týchto „nenažratých“ dodávateľov sezónneho ovocia znížiť ich ceny !