Duálne vzdelávanie

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny už dlhšie aktívne bojuje proti nezamestnanosti. Tá v posledných rokoch nabrala na obrátkach  a často sa objavuje vo forme mladých absolventov vysokých škôl. Ministerstvo preto vyhodnotilo túto situáciu za neprijateľnú a do budúcna sa snaží, aby sa takáto situácia nezopakovala. Preto prišli s nápadom, ktorý existuje už nejaký ten školský rok v zahraničných školách.

profesor

Čo to vlastne je?
Pri duálnom vzdelávaní nehovoríme o dvoch odboroch, ktorými by sa študent mohol zaoberať. Skôr ide o dvoch učiteľov, ktorí v tomto prípade predstavujú učiteľov a firmu. V škole sa žiak učí teóriu, zatiaľ čo u zamestnávateľa sa priúča praktickým znalostiam, skúsenostiam a návykom. Jedným z plusov takéhoto vzdelávania je fakt, že študent pracuje v reálnej firme, v reálnych podmienkach a nie je zmätený umelým pracovným prostredím, ktoré sa niekedy školy snažili nasimulovať.

Oplatí sa to?
Ak sa bojíte o svoje deti, je to prirodzené. Nikto nechce, a už vôbec nie rodič, aby jeho dieťa začalo ťažko pracovať už v pätnástich alebo šestnástich rokoch. Pri nástupe na odbornú školu už dopredu žiak ale aj rodičia vedia, do čoho idú. Zamestnávateľ totiž musí so študentom, ale i školou uzavrieť zmluvu, v ktorej sú vysvetlené podmienky. Zadarmo sa študent vo firme nebude trápiť. Vyplácanie peňazí je realizované pomocou podnikového štipendia. Neraz sa snažia zamestnávatelia nalákať študentov aj na výhody ako strava, preplatenie pracovného oblečenia alebo nákladov na dopravu. Navyše sa môže stať, že ak sa vášmu dieťaťu zapáči na danom pracovisku, bude mať garantovanú prácu.

učebna

Vysoká odbornosť namiesto vysokej školy
To je heslo, ktorým sa mnohý zástancovia riadia. Vysoká škola totiž už nemá takú váhu, akú mala pred dvadsiatimi rokmi. To hovorí aj situácia na trhu práce, ktorá je v niektorých okresoch žalostná. Aj práve preto je výhoda mať praktické skúsenosti, ktoré sa budú dať využiť nie len vo firmách, ale aj v podnikaní, ak sa na to mladí človek cíti. Úspech je zväčša zaručený vďaka praktickým znalostiam z matematiky, fyziky alebo chémie.