Na dnešnom trhu s osvetlením dominujú led žiarovky

Pred desiatkami rokov sme funkcie, vlastnosti a prevedenie žiaroviek neriešili v takej miere ako dnes. Je to spôsobené hlavne tým, že v súčasnosti sa ponuka trhu s týmto aktívom výraznejšie zmenila, pričom staré „dobré“ žiarovky zostali označené za málo efektívne, neekologické a žerúce zbytočne veľa elektriny, čím sa stiahli z predaja. Na trhu sa objavili úspornejšie žiarivky, ale viditeľnejšiu revolúciu priniesla až led žiarovka a led osvetlenie všeobecne, viď led žiarovky e14 či veľmi dobre známe „e27-čky“. Ako som však už naznačil, nejde iba o led žiarovku, ale o technológiu led všeobecne, ktorá okrem značne vyššej úspory energií priniesla novšie vlastnosti a modernejšie funkcie dnešných foriem osvetlenia (viď napr. RGB led pásiky).Svietiaca žiarovka v lustri.jpg
Z pohľadu investície do led žiaroviek sa najmä zo začiatku mohlo zdať, že ide nielen o novú, ale rovnako tiež možno o trochu nepoznanú a najmä drahšiu záležitosť. Bežný človek a spotrebiteľ tak zrejme videl výhodnejšiu cestu v tom, že kúpi obyčajnú žiarovku za cca 2 eurá, než by mal kupovať tú novú za cca 15 eur. Najmä ak chcel tých žiaroviek kúpiť na kusy, respektíve niekoľko. Potrebovalo to teda istý čas, kým sme viacerí pomaly ale isto začali chápať, že s led žiarovkami sa následne spája návratnosť za úsporu energií. A predovšetkým dnes, kedy je už táto čoraz známejšia voľba z pohľadu kúpy predsa len cenovo prístupnejšia.
Led žiarovka a svetlené produkty led fungujú na princípe svetlo vyžarujúcej diódy (light emitting diode), ktorá je vlastne ich zdrojom žiarenia a hlavnou príčinou ich úsporného chodu. Okrem úspornosti však takáto forma osvetlenia prekvapuje dlhou životnosťou (uvádza sa cca 50 000 hodín žiarenia), no tiež funkčnými vlastnosťami ako napr. okamžité rozsvietenie po zapnutí či nerušená a tichá prevádzka.
Z hľadiska led žiaroviek hrá podstatnú úlohu farba svetla, a tá sa delí na teplú bielu a studenú bielu.Položená žiarovka, profil.jpg

  • Ak hľadáte niečo, čo by sa sfarbením svetla podobalo klasickým žiarovkám, vhodnou voľbou bude teplá biela s odtieňom dožlta.
  • Naopak studená biela je prísne biela s náznakom skôr do chladného sfarbenia, ktoré je typické pre kancelárske priestory.