Najlepšia farba na drevo

Medzi najobľúbenejšie materiály patrí určite drevo, ktoré poskytuje množstvo využitia. Je to prírodný materiál ktorý je nadčasový a estetický. Dnes je omnoho drahší ako kedysi. Výhody dreva, ako napríklad jeho tvárnosť a rozmanitosť však závisia aj od jeho náročnosti na údržbu. Drevo je náchylné na červotoče, plesne a na vlhkosť. Pokiaľ sa drevo nachádza vo vonkajšom prostredí, vyžaduje si pravidelnú údržbu ako ochranu pred mechanickými vplyvmi, škodcami, opotrebovaním a počasím. Pokiaľ sa drevo nenatrie ochranným náterom potom vysychá, praská, vlhne, plesnivie a stáva sa najlepším miestom pre škodcov.
barva na dřevo

Starostlivosť o drevo

Morenie a impregnácia dreva:je to prvá vrstva, ktorá sa dostane do dreva a znižuje https://support.apple.com/cs-cz/HT201956 riziko napadnutia škodcami a hubami ale neposkytuje ochranu pred vlhkosťou a zašednutím.

Ochrana proti vlhkosti:Znižuje nasiakavosť dreva a nedovolí vode preniknúť do pórov. Zabraňuje tvorbe trhlín.

UV ochrana: Nátery s obsahom pigmentov a UV pohlcovačov zabraňujú stratu prirodzenej farby.
Farebná stálosť :Krycie farby a lazúry by mali vlastnosti zachovať niekoľko sezón.

Vodou riediteľná alebo syntetická farba ?

Pre tých, ktorí nemajú ešte dostatok skúseností, je ideálne začať s vodou riediteľnou (ekologickou) farbou na drevo. Táto farba na drevo nezapácha, rýchlejšie schne a ľahko zmyjete zvyšky farby z náradia, ktoré ste použili. Nato, aby vaše farbenie dreva bolo úspešné, je potrebné aby ste jeho povrch očistili a odmastili. Vodou riediteľná farba na drevo nie je na prekrývanie starých náterov vhodná.
Syntetické krycie farby na drevo sú náročnejšie na hladkosť povrchu. Predtým ako začnete drevo natierať, pripravte sa na jej charakteristický zápach, preto natierajte buď vonku alebo vo vetraných priestoroch.
V súčasnosti kvalitné krycie farby na drevo ponúkajú bohatý výber farieb, ktoré sú namiešané tak, aby imitovali farebnosť dreva, až po široké farebné spektrum. Je viac ako isté, že natrafíte práve na odtieň, ktorý práve potrebujete, pretože výrobcovia sa snažia vyhovieť spotrebiteľom vo všetkých ohľadoch. Pokiaľ nie, tak vám ho môžu špeciálne pre vás namiešať v predajniach.

dřevěné figurky

Vyvarujte sa najčastejším chybám pri natieraní dreva

  1. Natretá farba na drevo nesmie schnúť na priamom slnku a ani počas dažďa.
  2. Vždy natierajte celú plochu dreva naraz a nerozdeľujte ju na dve polovice. Vtedy by bol spoj farby viditeľný.
  3. Na vonkajšie použitie sú najideálnejšie farebné lazúry, ktoré majú dostatočnú UV ochranu.
  4. Najčastejšie nestačí jeden náter, je potrebné naniesť 2 – 3 vrstvy, avšak je dôležité aby prvá vrstva preschla.

Viac dôležitých a nápomocných informácii nájdete webovej stránke https://carodreva.sk/.