Nezabudnite zozbierať plody vašej práce

Niektorí záhradkári zabúdajú na jednu veľmi dôležitú surovinu, ktorá sa nachádza v ich záhradách. Hovorím o semenách, ktoré by ste nemali nechať len tak zhniť alebo ešte horšie, vyhodiť do koša. Suchý kôpor.jpg
 
Prečo semená nevyhadzovať
 
Možno si hovoríte, že si semená kúpite na jar v obchode. Preto vám za to tá práca s ich sušením, vyberaním a uskladňovaním, nestojí za to. Semienka sú navyše veľmi lacné a máte istotu, že vám z nich vyrastie to, čo vyrásť má. Tieto plusy, sa kupovaným semenám nedajú uprieť. Nie je to však len pozitívne. Každé semeno, ktoré kúpite, je namorené. Niektoré sú aj ošetrené proti plesniam a škodcom. Takže ak chcete pestovať naozaj BIO zeleninu, z kupovaných semien, nepodarí úplne.
 
Ako semená zozbierať a vydolovať
 
Zbieranie semien nie je vôbec náročné. Rastlinu musíte nechať v pôde až do vtedy, kedy nezačne kvitnúť. Potom nechajte kvety úplne uschnúť. Pozbierajte ich až vtedy, keď budú dokonale suché. Semená nevyberajte ručne. To by vám zabralo veľmi veľa času. Vložte ich do mikroténového vrecúška a poriadne obúchajte o stôl. Potom semená aj s usušenými kvetmi preosejte cez sitko s väčšími dierkami. Nezabudnite pod neho dať misku. Do nej vám popadajú semienka a suché časti kvetov vysypete na záhradu. Tomuto postupu sa hovorí aj mlátenie. Semená sa jednoducho mlátia. Takto ich vydolujete za pár sekúnd.Zelené semená pšenice.jpg
 
Ako ich správne uskladniť
 
Najdôležitejšia časť uchovávania vlastných smien, je ich správne uskladnenie. Pred tým, ako ich odložíte do skrine alebo niekam inam, ich musíte dokonale vysušiť. Nikdy nepoužívajte umelé teplo, teda napríklad rúru alebo mikrovlnku. Semená by ste úplne zničili. Rozložte ich na papier a nechajte na mieste kde dobre prúdi vzduch. Snažte sa vyvarovať tomu, aby boli na priamom slnku.
Keď budú suché, to potrvá nejaké tri až štyri dni, semená pozbierajte a uložte do tmavého vrecúška, ktoré dôkladne uzavrite. Na jar ich môžete vysadiť tak, ako kupované semená.