Stredovek
Tradičná zabíjačka má u nás svoj pôvod kdesi v Stredoveku. Ľudia žili na veľmi malých statkoch pestovali a chovali čo mohli aby prežili. Nie len kvôli pohanským poverám, ale aj pre nemožnosť dlhodobo skladovať mäso, chladničky ani mrazáky ešte moderná veda nevymyslela, sa prasatá porážali na konci jesene alebo začiatku zimy. Jedlo možno nevydržalo až do jari, ale určite poriadne zasýtilo a tuk zohrial v zime. Zabíjačka sa stala pravidelnou udalosťou a tradíciou. Zavolal sa mäsiar, zišla sa rodina z okolia, porazilo sa najviac vykŕmené prasa a urobila sa hostina, na ktorej sa jedlo, pilo, tancovalo. To najdôležitejšie však boli skvelé mäsové pochutiny.
Mäsové dobroty
O tom, že nie len my, ale už i naši predkovia boli vynaliezaví svedčí aj to aké recepty a postupy nám zanechali. Zabiť prasa a spracovať jeho mäso je jedna vec, ale využiť takmer každú jednu jeho časť, to je svojím vlastným spôsobom umenie. Tu je krátky zoznam tých najčastejších mäsových dobrôt, ktoré si skutočne môžete vychutnať len vďaka zabíjačke:
- klobásy
- jaternice
- krvavnice
- huspenina
- ovar
- domáca paštéta
- zabíjačkový guláš
Pýtať sa čo všetko je v nich, nie je pre každého a nechceme vás odradiť, preto len uvedieme, že skutočne sa z prasaťa využije takmer všetko: mäso, orgány, koža i krv. Výsledné produkty však určite stoja aspoň za ochutnanie.
Dedinská zábava
Je skutočne škoda, že táto tradícia postupne upadá. Samozrejme, že je to aj kvôli tomu, že ľudia dnes už nežijú ako roľníci feudálnej spoločnosti, ale ani na dedinách to už tak často nevidno. Keď už sa koná poriadna dedinská zábava so zabíjačkou, málo ľudí mimo dediny si príde užiť tú skvelú atmosféru a poriadne sa najesť. Niektoré reštaurácie v mestách sa snažia vynahradiť to špeciálnymi zabíjačkovými akciami, ale to nie je ono. Keď vás najbližšie pozve vaša rodina, hoci aj maximálne vzdialená, k sebe na dedinu na zabíjačku, určite neváhajte. Takúto tradíciu je skutočne ťažké nájsť, ale keď sa to podarí, je to skutočný zážitok.