Ako si nastaviť výšku sedla: sprievodca pre začiatočníkov

Ak chcete jazdiť na bicykli pohodlne a efektívne, jednou z vecí, ktoré by ste mali mať dokonale nastavené, je výška vášho sedla. Eliminujte bolesť a využite svoje schopnosti naplno. Pozrite si jednoduchý návod, ako krok za krokom správne nastaviť výšku sedla na bicykli, vyskúšajte ho a váš komfort i výkon sa výrazne vylepšia.

nastavenie_sedla

Prečo je nastavenie sedla také dôležité

Nastavenie správnej výšky sedla je kľúčové nielen pre pohodlie pri jazde, ale aj pre zvýšenie výkonnosti a prevenciu zranení na bicykli. Nájdenie optimálnej výšky sedla je skrátka základom správneho nastavenia bicykla. Príliš vysoká výška znamená, že sa na sedle hojdáte alebo pociťujete napätie v zadnej časti kolena. Príliš nízka výška zase spôsobuje nežiadanú kompresiu v prednej časti kolena.
Hoci nastavenie správnej výšky sedla na bicykli môže zabrať nejaký ten čas a vyžaduje si veľa majstrovania, vďaka výsledkom, ktoré prináša, je absolútne nevyhnutné. Vďaka našim tipom si však sedlo pomerne ľahko nastavíte aj sami doma, čo znamená, že nemusíte míňať peniaze v servise.

Ako zistíte, že máte zlú výšku sedla?

  • Jedným z najčastejších indikátorov nesprávnej výšky sedla je bolesť kolena.
  • Príliš nízke sedlo zvyčajne spôsobuje bolesť v prednej časti kolena.
  • Príliš vysoké sedlo zase v dôsledku nadmernej extenzie spôsobuje bolesť za kolenom alebo v podkolenných šľachách.
  • Jazdec, ktorý má sedlo príliš vysoko, sa pri šliapaní do pedálov zvyčajne tiež hojdá.

cyklista_zozadu

Ako si správne nastaviť sedlo na bicykli

Výška sedla predstavuje vzdialenosť medzi stredom spodnej rúry a stredom sedla. Správna výška sedla tiež zabráni kompresným zraneniam pri príliš nízkom nastavení a problémom s nadmerným naťahovaním pri príliš vysokom nastavení sedla. V súčasnosti sa pri výpočte ideálnej výšky cyklistického sedla používa mnoho metód a vzorcov, ale rovnako dobre funguje aj staršia, no stále obľúbená metóda.

Spočíva v tom, že si sadnete na bicykel, odopnete klip a položíte pätu do stredu osi pedálov tak, aby bola kľuka v jednej línii so sedlovou rúrou. Noha by mala byť úplne vystretá, takže pri zapínaní klipsu by malo dôjsť k jej miernemu pokrčeniu. Pri dosahovaní na pedál by sa však nemali hýbať boky. Skontrolujte si ešte, či je zadná časť kolenného kĺbu v jednej línii s pätou, ideálne s pomocou olovnice. Po dokončení si výšku sedla ešte raz skontrolujte.

5/5 - (1 vote)