Vhodné krmivá pre mačky, psy a iné zvieratá

Každý živý tvor tak, ako človek, potrebuje pravidelnú stravu. A od kvality tejto stravy sa potom odvíja kvalita jeho života, resp. kvalita zdravia a telesnej (aj psychickej) kondície. V podstate toto tvrdenie platí pre všetky zvieratá, začať ale môžeme veľmi obľúbenými domácimi mačkami. Vhodné krmivo pre mačky sa potom podpisuje aj pod ich zdravé trávenie, naopak zlá strava s ním môže spôsobiť problémy.

koca

Mačka je od prírody predátor/mäsožravec. V tomto prípade nevravíme len o tom, čo im chutí, ale o fakte, že pre mačky sú mäso a živočíšne tuky životne dôležité, ich metabolizmus najlepšie spracováva práve živočíšne tuky, sacharidy o niečo menej. Sacharidových jedál si mačky moc nevšímajú, naopak mäsité a tie s vyšším obsahom živočíšnych tukov obľubujú.

V tomto prípade, teda ak vyberáte krmivá vhodné pre mačku, je dôležité hľadieť konkrétne na tú vašu, čiže aké je to plemeno, aký je jej vek a aký má životný štýl. Niektoré dostupné krmivá sú napríklad svojim zložením ideálne prispôsobené pre malé mačiatka (junior/kitten), iné sú svojim zložením zas prispôsobené pre potreby tých starších (senior). V ponuke sa ďalej niekedy myslí aj na krmivá výlučne pre sterilizované mačky alebo napríklad pre tie dojčiace a špeciálnu kategóriu tvorí vhodná strava pre mačky s nejakým zdravotným problémom, kedy už ale vhodné zloženie by mal odporučiť zverolekár, od každého prípadu individuálne.

Niekto obľubuje vo svojej prítomnosti mačku, iný zas psa a niekto oboch. Každopádne pre majiteľov psov je takisto pochopiteľne dôležité zamerať sa na kvalitné krmivo pre psov. Opäť je pri tom dôležité zamerať sa na konkrétneho psíka, na jeho vek, veľkosť, životný štýl, zdravotný stav a plemeno.

pes

  • Ako vieme, niektoré psíky, väčšinou tie malé plemená, sú prispôsobené na chovanie v interiéri a tieto zvyčajne nespália toľko energie ako iná rasa psov. Typy krmív sú potom prispôsobené aj podľa hmotnostných a vekových kategórií.

V pravidelnej strave psa hrá podstatnú úlohu vyváženosť živín. Najmä mastných kyselín, vitamínov, bielkovín a tukov.

Na internete nájdete aj obchody https://www.vetservis.sk špecializované na predaj preventívnych a liečebných krmív, kde okrem krmív pre mačky a psov nechýba napríklad ani prémiové krmivo pre králiky.