Máte tenisový lakeť?

Na to, aby vám lekár určil diagnózu tenisový lakeť nemusíte vôbec športovať. Tento zdravotný problém sa môže hocikoho, stačí ak pravidelne a nadmieru zaťažujete lakeť. 
Rizikové skupiny.
Pisári, ľudia, ktorí pracujú niekoľko hodín denne s PC a myšou, tesári, stolári, ale aj upratovačky a množstvo ďalších profesií kde dochádza k namáhaniu a vyššiemu zaťaženiu lakťového kĺbu. Toto ochorenie hrozí aj ženám v domácnosti – neustále umývanie okien či riadu, upratovanie, žmýkanie,… všetky tieto činnosti zaťažujú lakeť.Tenisový lakeť.jpg
Príčina vzniku ochorenia.
Tenisový lakeť – odborne povedané epikondytilida je v podstate zápal úponov šliach. Vzniká pri jednostrannom a stálom používaní svalov predlaktia, ktoré sú zodpovedné za vystieranie prstov a aj zápästia. Mať stále zovretú päsť a ešte odrážať loptičku, udierať kladivom do klinca alebo stále držať v ruke handru a leštiť okná je pre svaly záťaž. V tom dôsledku dochádza k namáhaniu šliach, ktoré zaisťujú spojenie svalov s kosťou a dochádza na nich k malým trhlinám. Z toho vznikne zápal, ktorý keď neliečite môže prejsť do chronického stavu.
Príznaky zápalu v lakti
Zápal v kĺbe môže vzniknúť aj z úderu, alebo ako dôsledok iných ochorení (cukrovka), prípadne ste problémy so svalmi a šľachami zdedili v génoch po predkoch. Ak sa u vás objavia príznaky mali by ste vyhľadať lekára a nespoliehať sa na to, že bolesť prejde.Bolesť vystreľuje do zápästia.jpg

  • Bolesť sa objaví na vonkajšej strane lakťa – môže sa šíriť do ramena, alebo do zápästia
  • Máte problém odomknúť dvere, alebo otvoriť fľašu
  • Nedokážete udržať v ruke rôzne predmety – vypadnú vám
  • Obyčajné potrasenie rukou vám spôsobuje bolesť
  • Zovretie pästi

Bolesť sa stratí ak máte ruku v pokoji a kľude – nič s ňou nerobíte.
Liečba
V prvotnom štádiu postačia na liečbu tenisového lakťa lieky od bolesti a pokojový režim. Nie vždy to ale zaberie, hlavne ak ste už pár takýchto stavov prekonali bez liečby. Studené obklady zmiernia opuch a bolesti kĺbu. Ak ani po 2 – 3 mesiacoch sa váš stav nezlepší môže dôjsť k poškodeniu kĺbu. Lekár vám v tomto prípade navrhne  operáciu.