Rašelinu môžete v záhrade jednoducho nahradiť

Ak vo svojej záhrade využívate rašelinu, mali by ste o nej vedieť niekoľko faktov. Asi najdôležitejším z nich je fakt, že zo zemského povrchu mizne neskutočne rýchlo. Za jeden jediný rok sa vyťaží niekoľko miliónov metrov kubických, tohto čierneho zlata. Niektoré rastliny, by sme však bez nej nemohli na svojej záhrade dopestovať. Ako teda vyriešiť tento problém? Veľmi jednoducho.
 
kompost
 
Najrýchlejší, najlacnejší a zároveň veľmi efektívny spôsob, je použitie zeminy z lesa.Jej zloženie je totiž veľmi podobné rašeline. Problémom môže byť jedine to, že pôda nebude dostatočne kyslá, takže nemusí vyhovovať niektorým kyslomilným rastlinám. S týmto vám pomôže jednoduchý test, ktorý si kúpite v každých záhradníckych potrebách, za pár centov. Z lesa si vezmite iba toľko zeminy, koľko nevyhnutne potrebujete. Vždy ju naberte z rôznych miest, aby ste nevytvorili obrovský kráter.
 
Druhou možnosťou je klasický záhradný a dobre vyzretý kompost. Ak sa do založenia kompostu pustíte ihneď, už za dva roky budete mať k dispozícii kvalitný materiál. Existujú však aj techniky, ako tento proces značne urýchliť.
 

  • Všetko, čo do kompostu vhadzujete, nalámte alebo nastrihajte, na čo najmenšie kúsky. Takto všetko vyzrie omnoho rýchlejšie.
  • Úžasnými pomocníkmi sú aj africké dážďovky. V tomto prípade hovoríme o takzvanom vermikomposte, ktorý máte hotový v priebehu niekoľkých mesiacov.
  • Na trhu dostanete viacero výrobkov určených na aktivizáciu zrenia kompostu. Niektoré z nich sú na čisto prírodnej báze, takže sa nemusíte obávať chémie vo vašej záhrade. Pomôcť si však môžete aj vňaťou žihľavy a kostihoja. Tieto rastliny totiž pôsobia ako prirodzené urýchľovače zrenia.

 pozdim

Čo je to rašelina

 
Rašelina je v podstate najúrodnejší typ, respektíve časť pôdy. vzniká rozkladom stromov, machov, tráv, či papradí, avšak iba na miestach kde je dostatočná vlhkosť. Tieto miesta sa nazývajú rašeliniská. Podľa odhadov sa na celom svete nachádza okolo štyroch biliónov metrov kubických rašeliny. Keďže tento prírodný materiál vzniká stovky rokov, my, ani naše vnúčatá budú ešte stále užívať rašelinu, ktorá existuje dnes.