Stručný sprievodca zimných radovánok

Patríte aj vy do skupiny ľudí s obrovským nasadením pri prevedení športovej aktivity prospešnej pre vaše zdravie, nechávajúc po sebe stekať vodopád rôznorodých emócií pri sledovaní športového výkonu? Tak to sa iste radi prenesiete krátkym výberom športových disciplín, ktoré medzi inými máme tú česť sledovať v rozmedzí každých štyroch rokov.  Zasvätené športom snehu a ľadu, alternujúce každé dva roky s tými letnými, svojím prvým miestom konania poctili Francúzsko. V alpskom meste Chamonix sa v roku 1924 tešili po prvý raz v histórii priaznivci športových výkonov. Počas každej jednej edície, Olympijské hry sa tešia stále novým disciplínam: od alpského lyžovania, zrealizovaného v roku 1936 až po slopestyle (jazdu v snowparku), ktorý zaujal svoje miesto v roku 2014 v ruskej Soči.
 
olympiáda

  • Akrobatické lyžovanie

Tento typ lyžovania s umeleckou podstatou sa delí na viaceré etapy: výskok, „skicross“ (schádzanie strmej trate plnej hrbolcov), „slopestyle“(jazda v snowparku), baletné lyžovanie.

  • Skok na lyžiach

Extrémne pozoruhodná etapa, až do roku 2010 výlučne mužská, jej štartom je odrazový mostík vo výške 90 metrov alebo 120 metrov a jeho úspešné prevedenie závisí od dĺžky skoku, ktorý môže presiahnuť až 200 metrov a tiež od štýlu (ocenenie rovnováhy počas letu a dopadu).

  • Alpské lyžovanie

Disciplína zdôrazňujúca rýchlosť, uskutočňujúca sa vo výškovom rozdiele 500 – 800 metrov (ženy, muži). Ide o zdolanie kľukatej dráhy a o obiehanie rozmiestnených bránok. Delí sa na špeciálny slalom, obrovský a super obrovský.

  • Biatlon

Táto etapa spočíva v prekrývaní sa dvoch disciplín – behu na lyžiach a strieľania na terč, ktoré sa uskutočňuje striedavo v stoji a v ľahu. Účastníci tejto disciplíny musia disponovať schopnosťou silného sa sústredenia po výkone etapy, kde ide hlavne o intenzívne nasadenie.

  • Beh na lyžiach a severská kombinácia

Tento typ sa praktizuje na zjazdovkách so slabým sklonom v rozpätí 10 – 50 kilometrov pre mužov a 5 – 30 kilometrov pre ženy. Severská kombinácia je zložená zo skoku z mostíka vo výške 70 metrov a z  behu na lyžiach v celkovej vzdialenosti 15 metrov.

  • Rýchlokorčuľovanie

Súťaže v „behu na korčuliach“ sa realizujú na dráhach v rozpätí od 500 – 10 000 metrov, na dlhej dráhe alebo na krátkej dráhe.

  • Krasokorčuľovanie

Táto disciplína pozostáva s famózneho prevedenia predpísaných alebo voľných figúr, podobne ako aj z akrobatických výskokov. Existujú rôzne varianty samotného prevedenia: individuálne, párové alebo tanec. Hodnotenie pozostáva z jednotlivých známok, ktoré sú priradené porotcom.

biatlon

  • Curling

Kolektívny šport, kde sa jednotliví konkurenti z daného mužstva snažia dopraviť ťažký kotúč (curlingový kameň) po ľade až na miesto, kde by bol čo najbližšie cieľu. Celé predstavenie si takto zakladá na spôsobe a technike „hnania kameňa“ a zahriatí ľadu.